lgo_text
lgo_book
lgo_icn
frm2_tl frm2_tr
     
frm2_dl frm2_dr
frm2_tl frm2_tr
     
frm2_dl frm2_dr

پرسش و پاسخ ها

فایل های صوتی

با آپدیت به نسخه 14 اندروید، پخش صوت پس از 3 دقیقه به خواب رفتن گوشی قطع میشود!؟
 • ظاهرا در اندروید 14 و بتای آن محدودیت های جدیدی برای حفظ شارژ باطری قرار گرفته است. برای حل موقت این مشکل در قسمت تنظیمات گوشی به اپلیکشن قرآن حکیم رفته، گزینه باطری را انتخاب کنید و سپس استفاده Unrestricted را تپ کرده تا از قطع صوت خودداری شود.
با آپدیت به نسخه 7.4.1 اندروید ترجمه، تفسیر یا قرائت آیات پخش نمیشوند!
 • پرمیشن دسترسی به حافظه جانبی گوشی از اندوید 11 به بالا مسدود شده است. این امر برای محفوظ نگه داشتن اطلاعات شخصی کاربران روی گوشی های جدید اعمال شده است درنتیجه دسترسی به فایلهای صوتی دانلود یا ذخیره شده در پوشه قرآن حکیم موجود نیست لطفا به نسخه 7.4.2 به روز رسانی نمایید که پوشه اپلیکشن به بخش دانلود گوشی (Download) نقل مکان کرده است
جدیدا فایلهای قرائت عربی در اپلیکیشن پخش نمیشود؟
 • لطفا در بخش تنظیمات، قاریان دیگری را بجز قاری پیش فرض، انتخاب و مجدد تست فرمائید. مثلا عبدالرحمن یا عبدالصمد. اما اگر مشکل شما برطرف نشد، مشکل از فیلترنیگ داخل ایران است. زیرا همانطور که در بخش راهنمای اپلیکیشن قید شده، کلیه فایلهای صوتی قرائت عربی، بصورت آنلاین، از طریق سایت everyayah پخش میشوند. شاید این سایت، آی پی های ایران را مسدود کرده باشد، و یا ایران، دسترسی به آنرا. برای تست، میتوانید روی این (لینک) کلیک کنید. اگر فایل صوتی نمونه پخش نشد، یعنی مشکل از فیلترینگ است.
چگونه میتوانم فایلهای صوتی دانلود شده را به اشتراک بگذارم؟
 • جهت اشتراک فایلهای صوتی لازم است به بخش ذخیره ها رجوع نمائید. در آنجا امکان پخش، حذف یا اشتراک هر یک از فایلهای صوتی دانلود شده را خواهید داشت. چه صوت خلاصه یا کامل فارسی، چه صوت خلاصه یا کامل انگلیسی. (ویدیو)
اصلا نمیتونم آیات هیچ سوره ای را گوش کنم، دانلود میشه اما پخش انجام نمی شه و روی 100% ثابت میمونه
 • عدم پخش پس از انجام دانلود به 3 علت میتواند باشد: 

  اول اینکه حجم حافظه گوشی پر شده، و امکان ذخیره و سپس پخش فایل دانلود شده فراهم نیست.
  دوم اینکه گوشی اجازه ذخیره فایل صوتی را روی حافظه نمیدهد. در آنصورت باید وارد تنظیمات گوشی، اپلیکیشن ها، پرمیشنز، استوریج شده و در آنجا قرآن حیکم را یافته و اجازه دسترسی به حافظه را به آن بدهید.
  سوم اینکه اگر هیچ یک از موارد فوق نبود، گوشی شما توانایی پخش صوت بصورت نیتیو را برای قرآن حکیم ندارد. در آنصورت لازم است در قرآن حکیم وارد صفحه تنظیمات برنامه شوید و پخش فایل صوتی توسط اپلیکیشن را انتخاب نمائید، بجای گوشی.
با آپدیت به نسخه جدید، فایلهای صوتی دیگر پخش / پخش پیوسته نمیشوند!
 • از نسخه 7 شیوه پخش صوت کاملا متفاوت گردیده و از طریق پلیر نیتیو گوشی صورت میگیرد، تا امکانات زیادی را به کاربر بدهد، از جمله امکان افزایش سرعت پخش صوت، کنترل صوت در لاک اسکرین و غیره. اما چنانچه نسخه آندروید گوشی یا تبلت شما کمتر از نسخه 5.0 (API 19) باشد، باید نسخه آندروید گوشی خود را آپدیت نمائید تا پخش صوت نیتیو به درستی عمل کند.

  اگر به هر دلیل چنین امکانی را فعلا ندارید، راهکار موقت در نسخه 7.1 به بعد این است که در صفحه "تنظیمات برنامه"، بر روی عنوان "تنظیمات" در بالای صفحه 5 بار کلیک کنید، تا پیغام "پخش صوت داخلی" در پایین صفحه ظاهر گردد. آنگاه یک آیه دلخواه را باز کنید و پخش / پخش پیوسته را امتحان کنید. (ویدیو)
چطور میتوانم قرائت های مختلف عربی را برای یک آیه تست و قرائت دلخواه را انتخاب کنم؟
 • از نسخه 6.2 به کمک منوی جدید میتوانید به سهولت وارد بخش تنظیمات شده، قاری را تعویض نموده، مجدد با دکمه برگشت به صفحه نمایشگر بروید و آنرا تست کنید، بدون نیاز به بازگشت به صفحه اول و انتخاب تنظیمات (ویدیو)
دوست ندارم بعد از پایان پخش فایل صوتی یک آیه، آیه بعدی دانلود و پخش شود، میخواهم همانجا متوقف شود!
 • کافیست در بخش تنظیمات، گزینه "پخش خودکار آیه بعدی با اتمام صوت؟" را در حالت "خیر" قرار دهید. به این شکل، با اتمام پخش صوت، فایل صوتی متوقف شده و آیه بعدی لود نمیشود (ویدیو)
بعد از پایان پخش صوت یک آیه، وقفه زیادی می افتد تا آیه بعدی دانلود و پخش شود، لطفا این مشکل را رفع کنید.
 • از نسخه 6.2 در خلال پخش یک آیه، در پس زمینه، آیه بعدی نیز دانلود و ذخیره میشود. لذا تقریبا در 95% مواقع، با یک سرعت اینترنت معمولی، به محض اتمام پخش یک آیه، آیه بعدی شروع به پخش میکند. (ویدیو)
قبل از پخش فایل صوتی، چطور بدانیم آن فایل قبلا ذخیره شده یا نه؟
 • از نسخه 6.2 با انتخاب هر یک از گزینه های پخش صوت - شرح کامل، شرح خلاصه، قرائت - درون پرانتز اعلام میشود که آیا آن فایل بصورت آنلاین قرار است پخش شود، یا آفلاین موجود است. (ویدیو)
فایلهای صوتی شرح کامل و خلاصه آیات مربوط به چه سالهایی هستند؟ آیا آپدیت هم میشوند؟
 • فایلهای خلاصه صوتی طی پنج سال از خلال جلسات تفسیر در سالهای بسیار دور گذشته استخراج شده اند، لذا امکان آپدیت آنها نیز دیگر نیست. اما هر هفته، به موازات تشکیل کلاسهای آنلاین قرآن، فایل های صوتی شرح کامل از خلال جلسات جدید تفسیر استخراج و در دیتابیس آنلاین آپدیت میشوند. درنتیجه تفاسیر هر هفته در حال آپدیت بوده و فایلهای شرح کامل کاملا به روز می باشند. (ویدیو)
تعدادی از فایلهای صوتی یک سوره را دانلود کردم، اما نمیدانم کدام آیات دانلود شده، راهی برای مشاهده تکی آنها هست؟
 • از نسخه 6.2 این قابلیت افزوده شده؛ با دوبار کلیک روی هر سوره در ذخیره ها، لیست آیات دانلود شده نمایش داده میشود، همچنین میتوانید به آن آیه رجوع، آنرا حذف یا به اشتراک گذارید، حتی در همان محل آنرا پخش نمائید. از سوی دیگر، اگر دکمه دانلود پکیج را بزنید، آیات دانلود نشده بصورت هوشمند شناسایی و تکمیل میشوند (ویدیو)
چرا امکان ذخیره آفلاین قرائت های عربی وجود ندارد؟
 • هدف اصلي ما از اين اپليكیشن، شنيدن قرائت عربي قرآن نيست، چرا كه صدها اپليكیشن براي اين منظور در بازارهاي اندرويد و اپل موجود است، هدف غايي ما فهم و درك اين آيات و استفاده بهينه در راهگشايي و هدايت قرآني است. از سوی دیگر، حقوق قانوني اين قرائت‌ها متعلق به قاريان بوده و از نظر شرعي، عرفي و قانوني براي ما مجاز نيست كه اين فايلها را در اپليكیشن خود ذخيره نماييم. لذا صرفا امکان استماع آنلاین برای قرائت های عربی فراهم است. (ویدیو)
 • با این مقدمه، جهت کاربران فنی که گوشی آندروید دارند، راهکاری برای استماع آفلاین فایلهای قرائت عربی، با مسئولیت خودشان وجود دارد. در Sd Card گوشی، پوشه ای بنام QuranHakim توسط اپلیکیشن ایجاد گردیده که کلیه فایلهای صوتی آفلاین، در آنجا ذخیره و از آنجا پخش میشوند. چنانچه بصورت دستی در داخل پوشه فوق الذکر، پوشه دیگری بنام qry تولید شود، سپس فایلهای صوتی قاری مورد نظر بصورت zip از سایت http://everyayah.com دانلود شده و در این پوشه اکسترکت شوند، از آن به بعد، قرائت عربی کلیه آیات در اپلیکیشن، بجای پخش آنلاین با قاری انتخابی، از این مسیر بصورت آفلاین پخش خواهد شد.

  مسیر نمونه برای فایل قرائت عربی آفلاین آیه 10 سوره 2 در SDCard آندروید:
  QuranHakim\qry\002010.mp3
فایل صوتی یکی از آیات را ذخیره کرده ام، اما پخش نمیکند؟
 • احتمالا در زمان دانلود، فایل صوتی آیه خراب شده؛ لازم است ابتدا آن فایل را از لیست ذخیره ها حذف، و سپس مجددا آنرا دانلود و ذخیره نمائید. (ویدیو)

بوک مارک (خط نگهدار)

توی ورژن جدید صفحاتی که قبلا باز بوده رو مثل قبل ذخیره نمیکنه و بعد از خروج و داخل شدن به نرم افزار دوباره صفحه اصلی میاد بالا.
 • در نسخه جدید قابلیت رجوع به آخرین آیه مطالعه شده از حالت اتوماتیک به دستی تغییر پیدا کرده، به تقاضای برخی کاربران که مایل بودند همواره اپلیکیشن از صفحه اصلی باز شود. جهت رجوع به آخرین آیه مشاهده شده کافیست در صفحه اصلی بر روی آیکون قرآن کلیک نمائید (ویدیو)
گزینه خط نگهدار در منوی تنظیمات برای چیه؟
 • ذخیره آیه دلخواه توسط منوی صفحه نمایشگر آیات، بصورت دستی. در این حالت، اگر هر آیه ای را بوک مارک کنید، در صفحه اصلی برنامه، یک آیکون کوچک بوک مارک، در بالا سمت چپ آیکون کتاب ظاهر میشود. با فشردن آن، صرف نظر از اینکه آیه آخری که مشاهده کردید چه بوده باشد، به آیه ای که بصورت دستی بوک مارک کرده اید منتقل میشوید (ویدیو)

اشتراک (Share)

چطور میتوان فایلهای صوتی ذخیره شده را با دوستان به اشتراک گذاشت؟
 • از نسخه 6.2 قابلیت اشتراک مستقیم فایلهای ذخیره شده در برنامه گنجانده شده. کافیست در صفحه نمایش فایلهای ذخیره شده، آیه دلخواه را انتخاب و دکمه اشتراک را بزنید (ویدیو)
آیا میتوان متن عربی را همراه با ترجمه فارسی به اشتراک گذاشت؟
 • بله، کافیست بر روی متن ترجمه فارسی آیه با انگشت دوبار کلیک کرد تا منوی اشتراک باز شود؛ و یا از منوی جدید اضافه شده در نسخه 6.2 برای این منظور استفاده کرد (ویدیو)
چطور میتوان شرح یک واژه کلیدی را برای دیگران ارسال کرد؟
 • از نسخه 6.2 در صفحه نمایش شرح واژه های کلیدی، دکمه اشتراک نیز گنجانده شده است (ویدیو)

نمایشگر آیات

چطور میتوان سایز متن آیات را درشت تر کرد؟
 • دکمه A در پایین صفحه نمایشگر آیات، سایز متن عربی و ترجمه فارسی را بین 5 سایز مختلف سوییچ میکند، از ریز تا درشت. همچنین جهت مشاهده بهتر میتوان متن را در حالت تمام صفحه قرار داد (ویدیو)
آیه 100 بقره را انتخاب کردم، میخواهم به آیه 120 بروم، راه میانبری وجود ندارد؟
 • اگر دکمه قبل و بعد را یکبار فشار دهید، یک آیه به عقب و جلو میروید؛ اما اگر این دکمه ها را پایین نگه دارید، آیات به سرعت شروع به تغییر میکنند، لذا به سهولت از آیه 100 به 120 یا از 100 به 80 منتقل میشوید. (ویدیو)
آیا پخش پیوسته آیات در پس زمینه به گوشی فشار نمی آورد؟
 • از نسخه 6.2 به محض اینکه اپلیکیشن به پس زمینه میرود، یا مینیمایز میشود، کل عملکرد برنامه متوقف میشود، و فقط پخش صوت ادامه می یابد. یعنی به این شکل به کمترین میزان ممکن از CPU و باطری استفاده میشود (ویدیو)
میخواهم همزمان با پخش صوت، متن فارسی یا عربی را ببینم، اما صفحه گوشی بعد از یک دقیقه خاموش میشود!
 • کافیست در بخش تنظیمات، گزینه "اجازه خواب رفتن به گوشی؟" را در حالت "خیر" قرار دهید. به این شکل، مادام که در صفحه نمایشگر آیات هستید، صفحه گوشی روشن باقی می ماند (ویدیو)
دکمه ماشین در بالای صفحه نمایشگر آیات برای چیست؟
 • به این دکمه اصطلاحا Car Mode گفته میشود. چنانچه در خلال رانندگی در حال استماع فایلهای صوتی باشید، طبیعتا کنترل صوت با دکمه های کوچک مشکل خواهد بود، همچنین لزومی به نمایش متن آیات دیگر نیست. لذا با فشردن این دکمه، متن آیه حذف و جایگزین با دکمه های کنترلی بزرگ میشود، تا به سهولت بتوانید پخش صوت را متوقف یا 10 درصد در آن به جلو یا عقب روید (ویدیو)

انتخاب سوره

من ورژن قبلی نرم افزار رو میخوام، اونی که سوره ها رو از روی حروف الفبا انتخاب میکردیم!
 • مشکل شیوه قبلی این بود که مثلا برای انتخاب سوره بقره، لازم بود ابتدا "انتخاب با نام" را کلیک کرده، سپس "حرف ب" را انتخاب نموده، بعد از میان نام سوره ها "بقره" را پیدا و انتخاب نمود. اما در شیوه جدید، به سهولت میتوان لیست سوره ها را به ترتیب نام یا شماره، صعودی یا نزولی، مرتب نمود و به سرعت به سوره دلخواه دسترسی پیدا کرد، که به مراتب بهتر و کاراتر از روش های قبلی می باشد (ویدیو)
گاهی در مسجد در خلال قرائت قرآن وارد میشوم و مثلا صفحه 135 باز است، آیا راهی دارد که نرم افزار را بر مبنای صفحه باز کنیم، نه شماره سوره و آیه؟
 • از نسخه 6.2 قابلیت رجوع به آیات بر مبنای شماره صفحه نیز گنجانده شده. کافیست در صفحه انتخاب سوره، دکمه "صفحه" را در پایین سمت راست فشار دهید و شماره صفحه را وارد نمایید، تا اولین آیه از آن صفحه باز شود (ویدیو)
در ماه رمضان، برای ختم قرآن، لازم است روزانه یک جزء قرائت شود، راهی برای ذخیره شماره جزء وجود دارد؟
 • شماره جزء را نمیتوان ذخیره کرد، اما میتوان با وارد کردن شماره جزء، به اولین آیه از جزء دلخواه رجوع نمود. راهکار جانبی، افزودن آخرین آیه مطالعه شده به لیست برگزیده هاست، با فشردن دکمه قلب، و سپس رجوع به آن در اجرای بعدی (ویدیو)

جستجو

به چه شکلی میتوانم ریشه یک کلمه عربی را در نرم افزار جستجو کنم؟
 • به دو روش؛ در صفحه جستجو، ریشه کلمه را تایپ و جستجو نمائید، به کمک کیبورد هوشمند اپلیکیشن. روش دوم و بسیار ساده تر، با دوبار کلیک روی کلمات عربی آیات، و انتخاب جستجوی ریشه. (ویدیو)
منظور از جستجوی هوشمند چیست؟ به چه روش آیات مشابه یافت میشوند؟
 • جستجوی هوشمند یک شیوه ابتکاری با الگوریتم پیچیده ریاضیست جهت یافتن مشابه ترین آیات حول محور کلمه انتخابی. مثلا اگر در آیه 55 بقره روی کلمه "فاخذتکم" دوبار کلیک کنید، آیاتی جستجو میشوند که ریشه کلمات قبل و بعد در آنها، بیشترین شباهت را به ریشه کلمات قبل و بعد این آیه داشته باشند (ویدیو)
آیا راهی هست که فقط آیاتی را جستجو کنم که در آنها کلمه "مومن" بدون پسوند و پیشوند وجود دارد؟
 • بله، کافیست قبل و بعد از کلمه مورد نظر آندرلاین بگذارید. یعنی جستجوی "_مومن_". اگر می خواهید شامل آنهایی که پیشوند دارند نیز بشود: "مومن_"؛ اگر می خواهید شامل آنهایی که پسوند دارند نیز بشود: "_مومن" را جستجو کنید. (ویدیو)
در بیشتر اپلیکیشن ها، جستجوی عربی دقیق نیست و خیلی از کلمات در نتایج جستجو دیده نمیشوند، علت آن چیست؟
 • علت اصلی جستجو به کمک کیبورد نیتیو گوشی است، که کدهای حروف فارسی و عربی در آنها متفاوت از یکدیگر است. در این اپلیکیشن به کمک کیبورد داخلی، و همچنین تبدیل حروف عربی به معادل فارسی، تلاش شده تا بیشترین دقت ممکن وجود داشته باشد، دقیقا مشابه با برنامه های موجود در کامپیوتر. (ویدیو)

برگزیده ها

چطور میتوانم به آیاتی که با قلب انتخاب کردم، بعدا دسترسی داشته باشم؟
 • کلیه آیاتی که با فشردن دکمه قلب انتخاب میکنید، به لیست برگزیده های شما اضافه میشوند. آنگاه از طریق صفحه اول، دکمه قلب، میتوانید فهرست آیات برگزیده را مشاهده، به آنها رجوع یا آنها را حذف نمائید (ویدیو)

ذخیره ها

میخواهم سوره 100 را بصورت آفلاین داشته باشم، آیا در بخش ذخیره باید یکی یکی جلو بروم تا به سوره 100 برسم؟
 • برای اینکار دو راه ساده تر وجود دارد. راه اول اینکه با پایین نگه داشتن دکمه بعدی، شماره سوره ها به سرعت تغییر میکند تا بعد از چند ثانیه به سوره 100 برسید. راه دوم اینکه یکی از آیات سوره عادیات (100) را انتخاب نمائید، سپس از طریق منوی بالا به بخش ذخیره ها بروید. به این شکل بصورت خودکار سوره 100 برای شما انتخاب و آماده دانلود می باشد (ویدیو)
لطفا با توجه به ظرفیت پایین ذخیره داخلی، برای انتقال داده ها و تفاسیر به Sd Card چاره ای بیاندیشید.
 • در گوشی های آندروید، کلیه فایلهای صوتی تفسیر و خلاصه، با فرمت mp3، در حافظه جانبی یا همان SD Card درون پوشه ای بنام QuranHakim ذخیره میشوند. چنانچه حافظه جانبی به هر علت در دسترس نباشد، ناچارا فایلها بر روی حافظه داخلی ذخیره میشوند. (پرینت اسکرین)

یادداشت (Note)

آیا در اپلیکیشن قسمتی برای یاداشت برداری شخصی وجود دارد که مجبور نباشم خارج از اپلیکیشن نکته برداری کنم؟
 • به لطف خدا این قابلیت در نسخه 6.2 گنجانده شده است، در صفحه اصلی، آیکون پایین سمت راست (ویدیو)

شبکه های اجتماعی

آیا شما کانال تلگرام اختصاصی هم دارید؟ در ایران استفاده از تلگرام خیلی فراگیر شده است.
 • بله، لینک مستقیم به کانال رسمی تلگرام، فیس بوک و یوتیوب مهندس بازرگان در بخش درباره اپلیکیشن قرار دارد (ویدیو)
آیا شما کانال اینستاگرام هم دارید؟
 • بله، لینک مستقیم به کانال در بخش درباره اپلیکیشن قرار دارد همچنین میتونید AbdolaliBazargan را در اینستا سرچ کنید.

عمومی

نسخه ی جدید برنامه ساخته نشده؟ روی اندروید ۱۲ نصب نمیشه.
 • خوشبختانه باید به اطلاع برسانیم نسخه ۷.۴.۲ قرآن حکیم برای سازگاری با اندروید ۱۲ به بالا تعبیه شده است. شما میتوانید از سایت مایکت ایران یا گوگل پلی نسخه نهایی را دانلود نمایید. همچنین مشغول طراحی نسخه ۸،۰ در پلتفرم ری‌اکت نیتیو که بسیار سریعتر و عاری از محدودیت‌های فلش خواهد بود هستیم که به حول و قوه الهی از طریق نامه داخلی اپلیکشن اطلاع رسانی خواهیم کرد.
چطور میشه حکمت ها رو به اشتراک گذاشت؟
 • با ورود به صفحۀ حکمت ها، امکان اشتراک لینک را همچون سایر صفحات وب خواهید داشت، همچنین امکان دانلود، و یا افزایش سرعت پخش صوت. (ویدیو).
چرا ترجمه مکتوب آیه ها دیگه دیده نمیشه؟
 • شما دکمه ماشین را فعال کرده اید، واقع در بالا سمت راست اپلیکیشن. همین موجب میشود که متن آیات حذف و جایگزین با دکمه های پخش صوت شوند. لطفا یکبار دیگر آن دکمه را فشار دهید، تا مجدد متن ها ظاهر شوند. (ویدیو).
چرا دکمه خروج نداره، چطوری از برنامه خارج بشیم؟
 • چنانچه در صفحه ابتدایی اپلیکیشن، دکمه بک گوشی را بزنید، پیام میدهد که فشار مجدد جهت خروج. آنگاه یکبار دیگر که بک را بزنید، از برنامه خارج میشود، طبق استاندارد برنامه های آندروید (ویدیو). اما در آیفون که دکمه بک وجود ندارد، همانند سایر برنامه ها، بایستی بصورت دستی از اپلیکیشن خارج شوید.
​چرا این برنامه باید به فایلهای گوشی ام دسترسی داشته باشد؟
 • کلیه فایلهای صوتی قرآن حکیم، ابتدا دانلود شده و در پوشه ای به نام QuranHakim بر روی مموری کارت گوشی ذخیره میشود و سپس از آنجا شروع به پخش میکند. این مسیر در آیفون نیز مشابه است، اما iOS بر خلاف Android نیاز به Permission خاصی برای ذخیره و دسترسی به فایلهای صوتی ندارد.

  لذا طبیعتا نیاز است قرآن حکیم در آندروید اجازه ذخیره فایلهای صوتی را برروی حافظه جانبی، و سپس خواندن آنها را از آنجاداشته باشد. برای تست، میتوانید دسترسی را غیرفعال کنید و تلاش برای پخش صوت کنید. مشاهده خواهید کرد که دانلود کامل میشود، اما قبل از پخش خطا میدهد. زیرا نتوانسته فایل را ذخیره و از آنجا بازخوانی کند.

  چنانچه مایل به پخش صوت نمی باشید، میتوانید این دسترسی را غیرفعال نگه دارید، و هیچ خللی در اجرای قسمتهای دیگر برنامه ایجاد نمیکند.
در آیات 124 به بعد سوره بقره، بجای ابراهیم، ابراهم آمده که به نظر صحیح نیست!
 • اگر در هر قرآن چاپی، که در منزل موجود دارید، آیه 245 بقره، 69 اعراف و 15 باری که در سوره ی بقره نام حضرت ابراهیم آمده را بررسی فرمائید نیز متوجه این اشتباهات املائی میشوید، ملقب به ناهمگونی های قدس آمیز قرآن. شامل یبصط بجای یبسط، بصطت بجای بسطت، و ابرهم بجای ابراهیم.

  حکمت آنها هنوز بصورت قطعی بر کسی آشکار نیست اما احتمالاتی که مطرح است این که ارتباطی بین تعداد دقیق حروف و کلمات هر سوره و کل قرآن وجود دارد، و خداوند به این شکل قصد دارد توجه محققین را به این اشتباهات سوق دهد. همانطور که بعد از 1400 سال، تحقیقاتی در خصوص حروف مقطعه و تناسب تعداد حروف آن سوره با حروف مقطعه اول سوره صورت گرفته، شاید هزاره های آتی نیز قرار است ارتباط های دقیقتری را شناسایی و اعلام نمایند، والله اعلم.

  اگر در اسکن های گرفته شده از قرآن عثمانی (لینک)، ملقب به قدیمی ترین نسخه موجود از قرآن به خط کوفی، نگاهی بیاندازید، مثلا آیه 245 بقره خط 11، به وضوح کلمه یبصط بجای یبسط نوشته شده است.

  نهایتا وظیفه همه ما حفظ قرآن است، به همان رسم الخطی که به دستمان رسیده، به حول و قوه خدا.
در گوشی های جدید که دکمه Home نداره، کار کردن با برنامه سخته!
 • در بخش تنظیمات برنامه، حالت نمایش را از تمام صفحه خارج کنید، تا یک فضای خالی در بالا و پایین صفحه شما ایجاد گردد. به این شکل دیگر تداخلی بین دکمه های برنامه و دکمه های گوشی های جدید ایجاد نمیشود (ویدیو)
مفسر اين تفسير كي هستند و راه تماس با ايشان چي هست؟
 • در بخش درباره قرآن حکیم در اپلیکیشن، نام مفسر و همچنین لینک به کلیه شبکه های اجتماعی ایشان قرار دارد. همچنین اگر ایمیل دریافتی از کاربران خطاب به ایشان باشد، برایشان فوروارد می گردد، و معمولا طی یک هفته ، بدلیل مشغله زیاد کاری، پاسخ مستقیم ایشان به کاربر ارسال می گردد. (ویدیو)
تفاوت اپلیکیشن های قرآن حکیم، پرتوی از قرآن و قرآن آسان در چیست؟
 • قبلا پرتوی از قرآن مختص تفاسیر کامل و قرآن حکیم مختص خلاصه صوتی بود، اما به مرور هر دوی آنها در یک برنامه ادغام شدند، یعنی الان هر دو کاملا یکی هستند، اما بدلیل محدودیت های موجود در گوگل پلی و اپل استور، امکان ادغام آنها با یکدیگر نیست، زیرا هر دو به موازات آپدیت می گردند، با اینکه کاملا یکسان هستند، شامل ترجمه و تفسیر مکتوب و صوتی مهندس عبدالعلی بازرگان. قرآن آسان ترجمه مرحوم بختیاری نژاد می باشد و هدف اصلی در آن روانی ترجمه، طراحی ساده و دسترسی آسان است، نه الزاما جستجوی تخصصی و ریشه یابی و تفسیر آیات.
این اپلیکیشن با گوشی من سازگار نیست؛ نصب شده ولی اجرا نمیشود!
 • پیش نیاز اجرای اپلیکیشن، نصب بودن Adobe Air می باشد، و سپس بر روی کلیه گوشی ها و تبلت های آندروید اجرا میشود. البته این مشکل مختص نسخه های پایین تر از 6.2 می باشد، لطفا اپلیکیشن را به نسخه جدید آپدیت نمائید.